Lensle Yüzenler Dikkat!

Prof. Dr. Atilla, Kurban Bayramı’nda sadece el ve kol kesikleri değil, göz yaralanmaları da sıklıkla görüldüğünü belirtti. Kurban kesimi sırasında koruyucu gözlük kullanmanın ve dikkatli olmanın önemini vurguladı.

Havuza açık gözle girmeyin: Dezenfektanlar ve klor, göz yüzeyinde tahrişe ve enfeksiyona yol açabilir.
Yüzücü gözlüğü kullanın: Gözlerinizi havuzdaki mikroorganizmalardan ve kimyasallardan korumak için yüzücü gözlüğü takın.
Kontakt lensle havuza veya denize girmeyin: Kontakt lensler, göz enfeksiyonu riskini önemli ölçüde artırır.
Gözlerinizi kaşımaktan kaçının: Gözlerinizde kaşıntı veya tahriş hissederseniz, ellerinizi iyice yıkadıktan sonra temiz bir bezle nazikçe bastırın.
Göz doktorunuzun önerdiği damlaları kullanın: Gözlerde kızarıklık, batma veya çapaklanma gibi belirtiler varsa, doktorunuzun önerdiği damlaları kullanın.

Prof. Dr. Atilla, ” “Kontakt lensle havuza, denize girmek gözde kornea enfeksiyonu riskini artırıyor, bu da görme kaybına kadar giden çok ciddi bir süreç. Bu nedenle kontakt lensle havuza, denize asla girilmemesi gerekiyor” dedi.

RASTGELE İLAÇ KULLANMAYIN

Prof. Dr. Atilla, göz enfeksiyonlarında rastgele ilaç kullanımının tehlikeli olabileceğini söyledi. Gözlerde herhangi bir problem yaşarsanız mutlaka bir göz doktoruna başvurmanız gerektiğini vurguladı.

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ KULLANIN

Güneş gözlüğü, ultraviyole ışınlarının gözlerimize zarar vermesini engeller. Özellikle deniz ve havuzda uzun süre vakit geçirenler için güneş gözlüğü kullanımı oldukça önemlidir. Güneş gözlüğü seçerken UVA ve UVB korumasının en az %99 olması gerektiğine dikkat edin.

ÇOCUKLARDA GÖZ SAĞLIĞI

Çocukların göz dokuları yetişkinlere göre daha hassastır. Bu nedenle güneş ışınlarından korunmaları ve gözlük kullanmaları daha önemlidir. Çocukların güneş gözlükleri de UVA ve UVB korumalı olmalı ve ışınların dik olduğu saatlerde güneş altında kalmamalarını sağlayın.

Prof. Dr. Atilla’nın Özetle Tavsiyeleri

  • Kurban kesimi sırasında koruyucu gözlük kullanın.
  • Havuza veya denize açık gözle girmeyin.
  • Yüzücü gözlüğü kullanın.
  • Kontakt lensle havuza veya denize girmeyin.
  • Gözlerinizi kaşımaktan kaçının.
  • Göz doktorunuzun önerdiği damlaları kullanın.
  • Göz enfeksiyonlarında rastgele ilaç kullanmayın.
  • UVA-UVB koruyuculuğu yüksek güneş gözlükleri tercih edin.
  • Çocukların güneş ışınlarından korunmasına ve gözlük kullanmasına dikkat edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x