Her gün katlediliyorlar: Türkiye’de kadın cinayetleri artarak devam ediyor

Türkiye’de kadın cinayetleri, her geçen gün artarak devam ediyor. Toplumun her kesiminden kadınlar, yaşamlarını yitirme tehlikesiyle karşı karşıya kalırken, bu sorunun çözümü için etkili önlemler acilen hayata geçirilmeyi bekliyor.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun Mart 2024 raporuna göre, Türkiye’de 25 kadın cinayeti işlendi ve 21 kadın şüpheli koşullarda hayatını kaybetti. Rapor, öldürülen kadınların yüzde 12’sinin evlenme teklifini reddetme, barışma teklifini reddetme veya ilişkiyi sonlandırma gibi kişisel kararlar almak istemesi sebebiyle öldürüldüğünü belirtiyor.

Cumhuriyet’ten Şevval Aydoğan‘ın aktardığına göre, cinayetlerin son örneği Edirne’de yaşandı. 22 yaşındaki P.A., boşanma sürecinde olduğu eşi B.A tarafından silahla öldürüldü. Benzer bir olay, Samsun’un Bafra ilçesinde gerçekleşti; 43 yaşındaki Yıldız Y., boşanmak üzere olduğu eşi tarafından katledildi. Diyarbakır’da ise Sevda Meşe, boşanma davası sürerken mahkeme çıkışında eşi tarafından öldürüldü.

Kadınların ekonomik hayata girmelerine karşın, aile içerisinde söz hakkı verilmemesine değinen İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi üyesi Avukat Şükran Eroğlu, “Sadece aileyi korumak üzerine politikalar üretmek yerine bireyi korumak, kadını korumak üzerine üretilmeli” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x